O zaćmieniach i nie tylko w największym planetarium w Polsce

• By ml
  • 16 grudnia, 2015

Dnia 9 grudnia 2015 roku 40 uczniów z klasy If, IIa, IIIa, IVa wzięło udział w zajęciach dydaktycznych w Planetarium Śląskim. Tematem zajęć były ruchy Księżyca i planet, układ słoneczny, prawa Keplera, zaćmienie Słońca i Księżyca oraz orientacja na sferze niebieskiej. Zajęcia odbyły się pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie aparatura projekcyjna może odtwarzać wygląd nieba w dowolnym i czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie.

Uczniowie odwiedzili także obserwatorium astronomiczne. Przez największy w Polsce refraktor (lunetę soczewkową) po zapadnięciu zmroku można oglądać powierzchnię Księżyca: kratery, oświetlone szczyty gór, łańcuchy górskie, morza, które… nie są morzami, jeziora, w których… nie ma kropli wody. W zbliżeniu obserwować można też inne planety, gromady gwiazd, galaktyki i aktualne zjawiska astronomiczne.

Organizatorami wyjazdu były nauczycielki geografii Anna Kurkiewicz i Agnieszka Gawłowicz.