Inauguracja Roku Szkolnego 2016 r. w Łagiewnikach

• By ml
  • 13 października, 2016

W dniu 11 października młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział  w ,,Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach” w uroczystości inaugurującej Rok szkoleniowy 2016/2017 Ochotniczego Hufca Pracy. Uroczystość została  połączona z V rocznicą ustanowienia świętego Jana Pawła II patronem Ochotniczych Hufców Pracy.Szczególnie, że Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach  upodobał sobie Jan Paweł II, który  w trudnych czasach okupacji pracował w tym właśnie miejscu w krakowskim ,,Solwayu”.

To ważne wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Centrum Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach.
 Nabożeństwo koncelebrował Biskup Damian Muskus oraz ks. Wiesław Orawiecki i ks. Rafał Bobek – Duszpasterz Małopolskiej WK OHP. W uroczystości udział wzięli: Komendant Główny OHP Marek Surmacz wraz z zastępcami Renatą Wichą i Wojciechem Szewczykiem, Krzysztof  Świerczek – Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP wraz z zastępcą -  Bożeną Rążewską, Jacek Tadeusz Sabat Wojewódzki Komendant Świętokrzyskiej WK OHP, przedstawiciele Rady Programowej Małopolskiej WK OHP, Dyrektorzy Centrów Kształcenia i Wychowania, przedstawiciele szkół, instytucji współpracujących i wspierających Małopolską WK OHP, pracodawcy,  kierownicy oraz pracownicy jednostek organizacyjnych Małopolskiej WK OHP, a przede wszystkim młodzież.

W homilii bp. Damian Muskus podziękował za zaangażowanie oraz pomoc kierownictwa i młodzieży OHP w przebieg Światowych Dni Młodzieży. Podkreślił także potrzebę życia zgodnego z nauczaniem Św. Jana Pawła II. O oprawę mszy świętej zadbali uczestnicy z 6-2 Hufca Pracy w Niepołomicach a 6-5 Hufiec Pracy w Krakowie przygotował poczet sztandarowy.

Duszpaterz Małopolskiej WK OHP odczytał list Kardynała Stanisława Dziwisza skierowany  do młodzieży na tą okoliczność. List zawierał m.in. słowa: „Nauka i świadectwo życia Ojca Świętego Jana Pawła II to ogromne bogactwo dla wszystkich, którzy wpatrują się w Jego przykład na drogach swojej codzienności i realizowanego życiowego powołania”. Podczas mszy św. uczestnicy ze wszystkich jednostek opiekuńczo – wychowawczych Małopolskiej WK OHP przystąpili do ślubowania. Na zakończenie Bożena Rążewska – Zastępca Wojewódzkiego Komendanta odczytała Akt Zawierzenia Ochotniczych Hufców Pracy Św. Janowi Pawłowi II.
Podczas uroczystości Marek Surmacz Komendant Główny OHP wręczył również za szczególne zasługi jubileuszowy medal Pani Krystynie Brzegowej Właścicielce Firmy Transportowej. Wojewódzki Komendant OHP Krzyszof Świerczek swoje słowa skierował do młodzieży, życząc im siły i wytrwałości w dążeniu do osiągania zamierzonych celów oraz realizacji osobistych i zawodowych planów.

W podziękowaniu za życzliwość, opiekę duchową oraz wsparcie w podejmowanych działaniach na rzecz Ochotniczych Hufców Pracy na pamiątkę Światowych Dni Młodzieży oraz uroczystości inauguracji roku szkoleniowego młodzież wręczyła bp. Damianowi Muskusowi kwiaty i obraz – pracę „Duchowy pomost” autorstwa Joanny Jasiewicz, laureatki XVI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pt.: „Święty Jan Paweł II orędownik miłosierdzia, inicjator Światowych Dni Młodzieży”.

Po mszy świętej wszyscy zebrani przeszli w procesji z Centrum Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po drodze zatrzymali się pod krzyżem, gdzie ks. Rafał Bobek – Duszpasterz Małopolskiej WK OHP odmówił modlitwę, a delegacja Komendy Głównej i Wojewódzkiej złożyła kwiaty. Uroczystości uświetniły pieśni religijne śpiewane przez młodzież z 6-32 HP w Limanowej, 6-36 HP w Skomielnej Białej i 6-33 ŚHP w Nowym Sączu.

Przed mszą św. uczestnicy OHP oraz zaproszeni gości mieli możliwość zobaczyć pamiątki oraz osobiste przedmioty św. Jana Pawła II, głównie z okresu pontyfikatu oraz przedmioty ofiarowane Ojcu Świętemu w trakcie pielgrzymek i wieloletniej posługi kapłańskiej zgromadzone w Muzeum Jana Pawła II. Naszą szkołę w uroczystości reprezentowały uczennice klasy II zb- Paulina Dębosz i Karolina Kazek pod opieką pani Renaty Pastuszak, pani Agaty Witowskiej i pani Anny Szewczyk.