Z Tischnerem w ,,Świat myślenia”

• By ml
  • 25 listopada, 2015

W odbywającym się w Łodzi Ogólnopolskim Konkursie Filozoficzno- Oratorskim ,, Na ścieżkach życia – Tischnerowskie Drogowskazy” – uczeń bocheńskiego ,,Ekonomika” –  Daniel Warchołek znalazł się w gronie laureatów, zdobywając Wyróżnienie. Konkurs odbył się 20 listopada w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Podczas uroczystego konkursowego spotkania myśl Tischnera, swój talent retoryczny oraz ciekawy, twórczy sposób interpretacji zaprezentowali uczniowie szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych noszących imię ks. prof. Józefa Tischnera z całego kraju.

W Ogólnopolskim Konkursie Filozoficzno – Oratorskim wzięło udział 28 uczestników, do finału zakwalifikowało się dziewięciu uczniów. Młodzi oratorzy przygotowali pracę konkursową – mowę retoryczną, będącą interpretacją wybranego motta ks. prof. Józefa Tischnera, a następnie wygłosili ją publicznie podczas konkursu.  Występy oratorów oceniało jury w którym znaleźli się pracownicy naukowi, wykładowcy filozofii oraz przedstawiciele świata kultury. Występy uczniów cechował wysoki poziom prac oraz talent retoryczny. W imieniu jury werdykt ogłosił dr Witold Glinkowski – pracownik Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Łódzkiego, który jest autorem książek interpretujących poglądy Profesora Tischnera.

Jury uznało wystąpienie Daniela Warchołka z Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni za dojrzałe filozoficznie, interesujące, osadzone w kontekstach Filozofii Wartości ks. prof. Józefa Tischnera. Było ono rozwinięciem myśli Tischnera: ,,Maska to wygląd człowieka przez okno kryjówki” z jego znanego eseju ,,Ludzie z kryjówek”.

,,Tischner przedstawia człowieka jako istotę dramatyczną w kontekście otwarcia na drugiego człowieka  na scenie dramatu, którym jest świat, ” – mówił Daniel – „ natomiast twarz,  to coś na kształt naszego własnego ,,ja” czyli otwarcie na prawdę…”.

Praca została napisana pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego pani mgr Anny Szewczyk. Dzięki temu spotkaniu Daniel mógł posłuchać istotnych wskazówek fachowców w dziedzinie filozofii, poznać nowe wątki oraz myślenie rówieśników zaproszonych do Finału.

Laureatom konkursu wręczył nagrody i dyplomy Pan Kazimierz Tischner – brat ks. prof. Józefa Tischnera . Przy okazji tego szczególnego spotkania Daniel zwiedził Łódź i poznał jej secesyjną specyfikę oraz nawiązał znajomości z uczniami z innych szkół Tischnerowskich.

Konkurs Tischnerowski ,,Tischnerowskie Drogowskazy” wiązał się ze szczególnym Jubileuszem 70-lecia istnienia 23 Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi im. Ks. prof. Józefa Tischnera.

Danielowi gratulujemy i życzymy dalszych filozoficznych sukcesów!