XVII Rajd Tischnerowski

• By ml
  • 24 października, 2018

W dniach 18-19 października reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w XVII Rajdzie Tischnerowskim zorganizowanym przez Zespół Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wadowicach.

W ,,Rajdzie Tischnerowskim” wzięła udział nasza grupa rajdowa ,,Ludzieńkowie Tischnera” w składzie: Kewin Król, Gabriela Majta, Agata Kica i Marcelina Skolarczyk z klasy I TEb pod opieką pani Anny Szewczyk. Bardzo przeżywaliśmy ten wyjazd, gdyż mogliśmy wziąć w nim udział jako uczniowie klasy pierwszej i być po raz pierwszy na ,,Rajdzie Tischnerowskim”. Hasłem XVII Rajdu Tischnerowskiego stały się słowa ks. prof. Józefa Tischnera: ,,Coby wiedzieć ka iść, cego się trzymać…

W pierwszy dzień rajdu zwiedzaliśmy uroczą miejscowość  -Lanckoronę z charakterystyczną zabudową drewnianą galicyjskiego miasteczka, gdzie tworzył swoje piosenki Marek Grechuta. Stąd wyruszyliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Nasza wędrówka odbywała się dróżkami Kalwaryjskimi, które wielokrotnie odwiedzał Jan Paweł II i wielokrotnie podejmował wiele ważnych decyzji, wracał tutaj często wspomnieniem.

Okolice Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej i przepiękne góry Beskidu Małego dookoła spowite jesiennymi mgłami, stworzyły na naszych oczach niezwykły pejzaż. Człowiek patrząc na taki krajobraz, momentalnie się uspokaja, zapomina o całym świecie, o problemach, które zostawia  na dole.

Wieczorem wszystkie grupy rajdowe  uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym. Młodzież ze szkół noszących imię Ks. prof. Józefa Tischnera przedstawiła prezentację szkół i kierunków kształcenia, oraz program artystyczny ilustrowany piosenką. Młodzież naszej szkoły przedstawiła balladę ,,Nuta o Ślebodzie” , która dotyczyła osoby Jana Pawła II i związana była z wydarzeniami, które nastąpiły po wyborze Karola Wojtyły na Tron Piotrowy. W naszej piosence nawiązaliśmy do wydarzenia pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny w r. 1979, kiedy górale z Nowego Targu postawili Kapliczkę na planie ,,Krzyża Virtuti Militari” na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem, by mógł ją Ojciec Święty widzieć chociaż z okien helikoptera -i odczytać w ten sposób hołd złożony mu przez górali.

W drugi dzień Rajdu Tischnerowskiego wspólnie z Dyrekcją Centrum Zawodowego i Ustawicznego w Wadowicach, Gronem Pedagogicznym, oraz  ,,Ojcem Rodziny Szkół Tischnerowskich” Panem Kazimierzem Tischnerem oraz młodzieżą ,,Rodziny Szkół Tischnerowskich” uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Po mszy św. młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w 40. Rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  Z Rajdu przywieźliśmy wiele miłych wspomnień, które zachowamy w pamięci.

Anna Szewczyk