Spotkanie poświęcone pamięci patrona

• 14 września, 2003

“BYŁ FILOZOFEM, PISARZEM,KSIĘDZEM, ALE TEŻ …GÓRALEM”

W dniach 11-12 października 2003 roku uczennice kl. I TH i TEc pod opieką nauczycielek mgr Urszuli Biernat i mgr Anny Szewczyk uczestniczyły w III Rajdzie „Drogami Tischnera” na Turbacz.

Po powrocie uczestnicy rajdu chcąc przedstawić społeczności szkolnej zdobytą wiedzę przygotowały góralską „posiadę”. W dniu 4 listopada 2003 r. odbyło się spotkanie, w którym oprócz młodzieży szkolnej uczestniczyli przedstawiciele Dyrekcji i grona pedagogicznego.

Poprzez przygotowaną galerię zdjęć oraz montaż słowno-muzyczny dziewczęta zaprezentowały zaproszonym odwiedzane w czasie rajdu miejsca,tak bliskie ks. Tischnerowi – Łopuszną – jego rodzinną miejscowość; kaplicę u szczytu Turbacza, gdzie ks. Tischner głosił swoje słynne kazania. Także schronisko na Turbaczu i bacówkę, w której Tischner tworzył swoje dzieła i spotykał się z przyjaciółmi.

Uczennice opowiadały o pięknie Gorców, ukochanych gór Tischnera i o umiłowaniu przez niego kultury góralskiej. „Kultura góralska jest wielka  nie przez to, że jest góralska, ale przez to, że jest ludzka.”- pisał ksiądz z Łopusznej i z tą kulturą się utożsamiał.

Dziewczęta prezentowały wiersze pisane piękną gwarą góralską.

Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie piosenek. Przy dźwiękach gitary młodzież śpiewała piosenki góralskie i rajdowe, znane i zupełnie nowe dla naszych uczniów. Zebrani nauczyli się np. „Hymnu rodziny tischnerowskiej”.

Myślę, że taka „lekcja” o naszym patronie pozwoliła uczniom spojrzeć niego w nowym świetle jako na człowieka zakorzenionego w kulturze góralskiej i z niej, po części, czerpiącego swą mądrość.

Urszula Biernat