Żywność przeciwnowotworowa – profilaktyka dla każdego
- By admin
- 13 grudnia, 2010
- Komentowanie nie jest możliwe
Znana jest grupa przeciwutleniaczy (witaminy A, C, E, oraz składniki mineralne selen i cynk neutralizujące wolne rodniki), które pomagają układowi odpornościowemu skutecznie funkcjonować. Te witaminy i składniki mineralne odgrywają kluczową rolę w profilaktyce niekontrolowanego zachowania komórek rakowych.
Dieta przeciwnowotworowa zawiera produkty z pszennej mąki pełnoziarnistej, fasolę, groch, oraz niewielkie ilości odtłuszczonego mleka i nabiału, drobiu i ryb. Pożywienie powinno być gotowane na parze, pieczone, duszone, lub lekko przypiekane na ruszcie. Powinno się unikać tłuszczów pod postacią sosów, kremów i innych tłustych dodatków. Co najmniej dwa razy dziennie należy spożywać ciemno-pomarańczowe lub zielonolistne warzywa, co pozwoli zaopatrywać organizm w optymalne dawki beta-karotenu, witaminę A i kwas foliowy.
Witamina A i β-karoten jako przeciwutleniacze chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Najcenniejsze ich źródła to pomarańcze, cytryny, melon, mango, pomidory, papaja, żółta, czerwona i zielona papryka, marchew, kapusta włoska, brokuły, kapusta biała, morele i brzoskwinie.
Przez kilka ostatnich lat wiele mówi się o składnikach antynowotworowych występujących w pomidorach. Raport opublikowany przez amerykański Narodowy Instytut Raka, porównał wyniki 72 różnych programów badawczych mających na celu określenie związku pomiędzy zapadalnością na raka, a konsumpcją pomidorów. Wyniki niemal połowy opublikowanych analiz wykazały, że osoby, w których diecie znajduje się dużo pomidorów lub ich przetworów, o wiele rzadziej (przeciętnie 0 40%), zapadają na kilkanaście różnych rodzajów nowotworów w porównaniu z osobami jedzącymi niewielkie ilości tych produktów. Przeciwutleniaczem bardzo obficie występującym w pomidorach jest likopen. Jednak badania wskazują na to że sam likopen nie jest w stanie dać tak wyraźnego efektu przeciwnowotworowego jak całe pomidory. Dlatego też naukowcy sądzą, że sekret dobroczynnej aktywności pomidorów kryje się w skomplikowanym współdziałaniu wielu wchodzących w ich skład substancji.
Chcąc zapobiec nowotworom należy spożywać co najmniej dwa razy dziennie owoce cytrusowe zawierające bioflowonaidy uzupełniające i wzmacniające przeciwutleniające właściwości witaminy C, którą cytrusy zawierają w dużych ilościach.Należy też często spożywać warzywa z rodziny kapustnych, tj. brokuły, kapustę, brukselkę i rzeżuchę – wszystkie zawierają indole, stymulujące wytwarzanie glutationu peroksydazy, enzymu o właściwościach przeciwutleniających. Uważa się, że indole zobojętniają nadmiar estrogenów, mogących szczególnie powodować raka piersi. Warzywa te zawierają także wysoki poziom witaminy C i jeśli tylko można je spożywać na surowo lub lekko podgotowane na parze, aby zachować zawartość indoli.
Innymi warzywami zapobiegającymi występowaniu nowotworów są czosnek
i cebula. Czosnek działa jak związek chelatujący, co oznacza że przyczepia się do toksyn m.in. do potencjalnie rakotwórczych metali ciężkich np. kadmu
z papierosów i usuwa je z organizmu. Cebula zachowuje się tak samo jak czosnek, tylko w mniejszym stopniu. Oba te warzywa zawierają alliacyn, związek o silnym działaniu odtruwającym. Ponadto czosnek pobudza białe krwinki, które żywią się komórkami rakotwórczymi.Aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na błonnik zaleca się spożywać co najmniej sześć porcji dziennie produktów z pszennej mąki pełnoziarnistej; porcję fasoli lub grochu.Uważa się również, że zdrowo jest spożywać dziennie łyżeczkę zmieszanych ziaren tj. siemię lniane, ziarna dyni, słonecznika i sezamu. Zawierają one lignany, związki znajdujące się w twardej, zewnętrznej łusce ziarna.Lignany są fitoestrami i mogą pomagać w obniżeniu zbyt wysokiego poziomu estrogenu w organizmie. Nadmiar estrogenu sprzyja powstawaniu nowotworów związanych z działaniem hormonów np. raka piersi, jajników i macicy. Cennym źródłem linonanów są także soja, tofu. Być może dlatego zachorowalność na raka związanego z działaniem hormonów jest niższa .Spożycie kalorii powinno się ograniczać tak, aby utrzymać odpowiednią masę ciała. Należy także unikać produktów wędzonych, konserwowanych i zawierających azotyny.
Innym czynnikami, które pomagają uniknąć nowotworów, są regularne ćwiczenia fizyczne i kontrola stresu. Ponadto trzeba wystrzegać się alkoholu oraz palenia tytoniu pod wszelkimi postaciami tj. papierosów, fajek, cygar, a także sytuacji kiedy jest się biernym palaczem. Należy się wystrzegać promieniowania, zanieczyszczonego powietrza i wody oraz innych czynników rakotwórczych.
Zalecenia żywieniowe
1.) | Utrzymaj odpowiednią wagę ciała. |
2.) | Ograniczaj spożycie tłuszczów. |
3.) | Jedz dużo pokarmów bogatych w błonnik np. produkty z pełnoziarnistej
mąki pszennej, ziarna. |
4.) | Jedz codziennie pokarmy bogate w witaminę A(beta-karoten) i witaminę C. |
5.) | Jadaj warzywa kapustne. |
6.) | Ograniczaj spożycie produktów konserwowanych, wędzonych, zawierających azotany. |
7.) | Ograniczaj spożycie alkoholu. |
Opracowała : Aneta Wojcieszek