XIII Rajd Tischnerowski
- By wwwzs3
- 19 września, 2013
- Komentowanie nie jest możliwe
W dniach 12 – 15 września 2013 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w XIII Rajdzie Tischnerowskim. Rajd pod hasłem ,,Tischner na nizinach” odbył się tym razem na północy Polski – w Wałczu. W tym szczególnym spotkaniu wzięła udział młodzież Szkół Tischnerowskich z całej Polski. Szlakami Tischnerowskiego rajdu wraz z młodzieżą wędrował Brat Księdza Profesora Józefa Tischnera- Pan Kazimierz Tischner .
Do Wałcza – ładnego miasteczka na północy Polski dojechaliśmy wraz z młodzieżą Szkół Tischnerowskich wspólnym autokarem. Tym razem Rajd został zorganizowany w Wałczu przez II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. prof. Józefa Tischnera. W piątek, w drugim dniu Rajdu uczestniczyliśmy w spływie kajakowym rzeką Piławą. Malownicza trasa spływu po prostu nas zauroczyła, zakola rzeki, piękna roślinność, historia rzeki, o której mówią ślady dawnych rzecznych mostów. Start odbył się w Nadarzycach, a to już teren Szwecji. Niemałe wrażenie zrobiła tabliczka z napisem ,,Szwecja” tuż obok przystani żeglarskiej. W sobotę uczestnicy rajdu przeszli trasą Wałcz- Nakielno – zwiedziliśmy miasto, zauroczeni, odwiedziliśmy Ośrodek szkolenia sportowców, przeszliśmy trasą nad jeziorem- ciekawą aleją gwiazd sportu, podziwiając tabliczki upamiętniające wybitnych sportowców pochodzących z okolic Wałcza, lub trenujących w Ośrodku szkolenia- a trenują tu wybitni żeglarze, kajakarze i kanadyjkarze. Wędrując ścieżką przyrodniczą podziwialiśmy zabytki natury. Wędrowaliśmy również trasą bunkrów ,, Grupa warowna – Cegielnia”, zwiedzając bunkry i okopy wybudowane na tym obszarze przez niemieckie wojsko w okresie II wojny światowej. Uczestniczyliśmy również w Festiwalu Rękodzieła oraz pokazie rzemiosła w Miejskim Domu Kultury. Wieczorem wzięliśmy udział w nasze wspólnej ,,posiadzie” – spotkaniu uczestników rajdu, w którym młodzież zaprezentowała swoje talenty- śpiewając piosenki, prezentując grę na instrumentach, opowiadając legendy związane z miejscowościami, z których pochodzi młodzież. Wracając do domu, żegnając się, życzyliśmy sobie, by spotkać się po raz kolejny na Tischnerowskim rajdzie. W rajdzie nasza szkołą reprezentowały uczennice klasy II TEa – Paulina Frontczak i Agata Imiołek pod opieką p. Anny Szewczyk.
A oto relacja jednej z uczestniczek rajdu – Pauliny Frontczak:
12 września, w czwartek wraz z moją koleżanką Agatą i naszą nauczycielką wyruszyłyśmy na Rajd Tischnerowski. Była to wycieczka dość niezwykła, gdyż wyjeżdżałyśmy wcześnie rano, ale mimo zmęczenia miałyśmy uśmiech na twarzach przed nową przygodą. Do Wałcza, na północ Polski- jechaliśmy wspólnym autokarem, po drodze zbieraliśmy coraz to więcej osób, odwiedzając przy okazji wiele pięknych miast – Żory, Wolę, Łódź. W ciągu tego dnia zmieniała się nie tylko pogoda za oknami autobusu, ale także krajobraz. Ostatnie kilometry były dla nas coraz bardziej męczące, gdyż po całym dniu spędzonym w autobusie w końcu chcieliśmy rozprostować nogi. Po dotarciu na miejsce zapomnieliśmy o całym zmęczeniu, ponieważ wszyscy skupili całą swoją uwagę na szkole. Budynek bardzo nie pasował do swojego codziennego przeznaczenia, przypominał bardziej miejsce z bajki, bardzo tajemnicze, przez co mieliśmy jeszcze większą ochotę na zapoznanie się z nim. Potwierdza to fakt, że nikt nie pomyślałby, iż miejsce to jest szkołą, ponieważ jest to piękny, dawny budynek Kolegium Jezuickiego. Następnego dnia, po śniadaniu został przedstawiony nam cały program wycieczki, po czym pojechaliśmy do Szwecji nad rzekę Piławę na spływ kajakowy. Po sześciogodzinnym relaksującym, a zarazem troszkę męczącym kajakarstwie udaliśmy się na ciepły posiłek przy ognisku. Zmęczeni i bardzo zadowoleni po całym dniu wróciliśmy do szkoły. Trzeciego dnia czekało nas zwiedzanie niemieckich bunkrów, 15 kilometrowy spacer po lesie, przejażdżka pod Magiczną Górkę a na koniec integracja przy ognisku. Na zakończenie dnia i pożegnanie każda ze szkól przygotowała krótką prezentacje o swojej szkole. I tym zakończyliśmy ten wspaniały rajd.
Dzięki temu rajdowi mogliśmy poznać innych uczniów szkół tischnerowskich oraz miło spędzić czas z panem Kazimierzem Tischnerem.