Profilaktyka raka – ,, Budujemy flotę zjednoczonych sił…”

  • By wwwzs3
  • 27 lutego, 2013
  • Komentowanie nie jest możliwe

W piątek 22.02.2013 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w programie artystycznym ,,Zbuduję wielką flotę zjednoczonych sił”   – ,, Profilaktyka raka – Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.  Program został przygotowany w związku z realizowanym przez nasza szkołę Ogólnopolskim Programem Profilaktyki.

Kodeks Walki z Rakiem, który realizuje także nasza szkoła narodził się przed dziesięcioma laty. W czerwcu 2003 roku na spotkaniu w Mediolanie Kodeks Walki z chorobami Nowotworowymi  przyjęła Unia Europejska.  Kodeks ten w ramach Projektu Kuratorium Oświaty w Tarnowie realizuje także nasza szkoła. Koordynatorem projektu jest pani Profesor Danuta Tokarczyk.

Spotkanie pod hasłem ,,Zbudujmy wielką flotę zjednoczonych sił” nawiązuje do znanej piosenki zespołu Voo- Voo: ,,Zbuduję wielką flotę zjednoczonych sił, by razem zwalczyć niebezpieczny Styksu wir…”. Co roku  aż 5 tysięcy Polek umiera na raka piersi. Rak płuca ( rak oskrzela) to najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce i na świecie, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Nasze spotkanie miało na celu przybliżyć młodzieży problem choroby, z którym zmagają się osoby, które zachorowały na raka, ale także ich rodzina i najbliżsi. Najważniejszą ideą spotkania była właśnie profilaktyka czyli zapobieganie chorobie i zapoznanie młodzieży z założeniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, będącego swoistym Dekalogiem dla osoby zdrowej.

 Wczesne wykrycie raka piersi i usunięcie guzu może bowiem  spowodować całkowite cofnięcie się choroby i jej wyleczenie. Efekty leczenia raka płuca są niezadawalające i najważniejsze znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z jego powodu ma zwalczanie nałogu palenia tytoniu. Program miał na celu uświadomić młodzieży, jak ważny w tym kontekście jest  zdrowy tryb życia, właściwa dieta, unikanie czynników sprzyjających rozwojowi choroby, regularne samobadanie.

 W programie oprócz porad lekarskich znalazły się również wypowiedzi znanych i cenionych profesorów, lekarzy, wielkich szanowanych autorytetów niezwykle do dziś cenionych, którzy zmagali się z chorobą raka. Na raka umarli wielcy Polacy, lekarze, artyści, wspaniali ludzie, których wciąż pamiętamy. Ksiądz prof. Józef Tischner zmagał się z rakiem krtani. Pierwsza operacja- wykonana w Specjalistycznym Szpitalu Stefana Żeromskiego – to wycięcie struny głosowej, potem seria naświetlań w londyńskiej klinice, następne operacje wykonane w krakowskich szpitalach, po czterech trudnych latach zmagania i walki z rakiem krtani –Ksiądz Tischner umiera 28 czerwca 2000 r. w Krakowie.

8 marca 2009 r. w swoim domu w otoczeniu najbliższej rodziny umiera na raka płuc Profesor Zbigniew Religa- wybitny kardiochirurg . W stworzonej przez niego Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii opracowano polski model sztucznych komór serca. Do dziś urządzenie uratowało przeszło 200 osobom. Człowiek z sercem na dłoni …- tak nazywa Profesora autor ostatniego z nim wywiadu- rzeki – Jan Osiecki. Te piękne postaci  i ich dokonania podczas Programu zostały przypomniane przez młodzież.

W programie znalazły się również wypowiedzi cenionych artystek: Anny Marii Jopek, Kory Jackowskiej, wokalistki zespołu ,, Mannam” oraz fragmenty dziennika pisarki Krytyny Kofty ,, Lewa, wspomnienie prawej”.  Wypowiedzi artystek pięknie korespondowały z wykonywanymi przez młodzież piosenkami. Zabrzmiała piękna ,,Rzeka marzeń”,  ,,Niewiele Ci mogę dać”, ,,Zdobyć świata szczyt” w wykonaniu uczennic Edyty Błoniarz ( II TEe) i Pauliny Jędrzejek ( III Teb). Program doskonale uzupełniła prezentacja multimedialna wykonana przez ucznia klasy II TEb Jakuba Pławeckiego przedstawiająca wiele mądrych, pięknych działań realizowanych przez młodzież w ramach szkolnego ,,Projektu Europejskiego Kodeksu walki z Rakiem”.  

W programie znalazły się również recytowane przez młodzież teksty Ks. prof. Józefa Tischnera, fragmenty wywiadu – rzeki Jana Osieckiego ,,Zbigniew Religa – Człowiek z sercem na dłoni”. Program przygotowała młodzież klasy II TEe pod kierunkiem p. Aldony Wełny i p. Anny Szewczyk. W programie wzięli udział przedstawiciele ,,Trójek  klasowych” oraz klasy I TEc, II za.

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.