Na Tischnerowską nutę… Spotkania muzyczno- teatralne z Księdzem Tischnerem na PWST w Krakowie

  • By wwwzs3
  • 8 maja, 2013
  • Komentowanie nie jest możliwe

Sobota 27 kwietnia to ostatni, czwarty dzień obchodzonych w Krakowie 13 Dni Tischnerowskich ,,Szukając nadziei”.  Tego dnia scena im. Stanisława Wyspiańskiego PWST stała się miejscem szczególnego wydarzenia, jakim było spotkanie młodzieży szkół Tischnerowskich- finalistów Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego ,,Na Tischnerowską nutę”. Honorowy Patronat nad uroczystością objął marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.  W konkursie wzięło udział 10 finalistów, wśród których znalazła się także młodzież naszej szkoły. Nasz szkolny Zespół ,,EHoGa” zaprezentował ,,Pieśń o Wolności” i został nagrodzony, osiągając II miejsce w Konkursie.  

Drugie już Spotkanie muzyczno- teatralne z Księdzem Tischnerem odbyło się zgodnie z tradycją na PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie od 1980 roku Ks. Prof. Józef Tischner prowadził wykłady ze studentami reżyserii wprowadzając ich w ,,Filozofię ludzkiego dramatu”. Do konkursu stanęło  17 zespołów, ostatecznie w finale znalazło się 10 zespołów.  Finałową dziesiątkę oceniało jury w skład którego weszli wybitni aktorzy scen krakowskich: Ewa Kaim, Anna Radwan- Gancarczyk, Katarzyna Śledź, Grzegorz Łukawski i Artur Więcek ,,Baron – wybitny reżyser, autor filmu ,,Tischner. Życie w opowieściach”.

Gości powitali: Stanisława Trebunia- Staszel, która sprawowała opiekę artystyczną nad uczestnikami i Prezes Stowarzyszenia ,,Drogami Tischnera”- Pan Kazimierz Tischner. Imprezę prowadzili Wojciech Bonowicz i Maciej Kulig- student PWST w Krakowie, który na wstępie odczytał fragment tekstu ks. Józefa Tischnera:  ,, Największym bogactwem duszy człowieka jest prawda, jaką w duszy nosi. Prawda potem dojrzewa i wychodzi na zewnątrz. Wychodzi jako pieśń, jako muzyka, jako poezja”.

Najpierw na scenie pojawiły się grupy teatralne. Klub 4H ,,Iskra” z Ożarowa przedstawił widowisko  ,,Kamienne serca, nieme twarze” inspirowane ,,Filozofią dramatu ” i głośnym esejem Księdza Józefa Tischnera z 1978 roku ,,Ludzie z kryjówek”. Spektakl mówi o wychodzeniu z kryjówek, byciu autentycznym i otwartym na drugiego człowieka. Wystąpili również młodzi artyści z Woli, przedstawili inscenizację skrzącej się humorem gawędy ks. Tischnera ,,Jak Arystoteles obalił Platona”. Na scenie zaprezentowały się także zespoły muzyczne ze Szkół Tischnerowskich: Zespół ,,Dobre Brzmienie” z  Poznania z utworem ,,Dialog”, duet ,,P. S” z Wadowic, który zaśpiewał utwór ,,Człowiek jest takim drzewem..”, duet ,,Trzy prawdy” z Chrzanowa z utworem ,,Ja i Ty”.

Nasz szkolny zespół ,,EHOGa” w którym zaśpiewali:  Agata Piwowarska, Monika Trojanowska, Renata Janioł, ( Klasa I Tef) Adrianna Celuchowska, Paulina Frontczak,  Agata Imiołek, (Klasa I Tea)  Grzegorz Stawicki, Izabela Studzińska, Rafał Klimek ( Klasa I TEc) oraz Jakub Sitko (Gimnazjum Nr  1 im. Św. Kingi w Bochni)  zaprezentował ,,Pieśń o Wolności” opartą na motywach ,,Kazań spod Turbacza” Księdza Tischnera – o Wolności, góralskiej Ślebodzie, patriotycznych wątkach z historii Podhala i dziejów partyzantki na tym terenie. Nazwa zespołu wzięła się stąd, że występują w nim przyszli ekonomiści, hotelarze i pracownicy gastronomii uczący się w naszej szkole.

Kolejnym uczestnikiem przeglądu był Zespół ,,Regle” z Poronina znany już publiczności Dni Tischnerowskich i spotkań na PWST młodzieży Szkół Tischnerowskich z pięknej śpiewogry góralskiej ,,Naski Świat”.  Tym razem kilkupokoleniowy zespół prowadzony przez panią Marię Dawidek zaprezentował widowisko zatytułowane ,,Być wiernym”. Tematem sztuki była rozmowa Księdza Tischnera o miłości i wierności z córką kuzynki z Jurgowa, dialog przeplatany był elementami tańca i góralskiego śpiewu. Młodzież z Wałcza skupiona w grupie ,,Pod znakiem zapytania” przedstawiła widowisko artystyczne inspirowane esejem Ks. prof. Józefa Tischnera ,,Ludzie z kryjówek”.

Myśli Księdza Tischnera o próbach wydobywania się z zamknięcia i pokonania trudnego dystansu w relacji z osobami zostały ujęte w formę happeningu –wydarzenia które posługuje się rozmaitymi środkami  – plastyką, elementami tańca i fenomenem muzyki rockowej. Wystąpił również zespół ,,Fenomelody” z Poznania, który zaprezentował rockową piosenkę ,,Śpiewogra” opartą na tekstach Księdza Tischnera. Na scenie zagościli również ubiegłoroczni zwycięzcy ,,Tischner Band” z  Limanowej z nową kompozycją  ,,Śladami Tischnera”. I występ ten został bardzo ciepło odebrany przez publiczność.

Zobacz galerię zdjęć Pana Kazimierza Tischnera: https://picasaweb.google.com/117140493996764508465/NaTischnerowskaNute2013?authkey=Gv1sRgCI6e4KKri4yrzAE&feat=email#

Categories: Aktualności

Comments are closed.