Gitarowe oratorium

  • By admin
  • 15 marca, 2006
  • Komentowanie nie jest możliwe

Św. Augustyn powiedział, że muzyka i śpiew są uroczystym językiem Kościoła. - Kto kocha, ten śpiewa – dowodził. W piątek uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni zaskoczyli wszystkich formą przygotowanego przez siebie programu artystycznego: – Ojcze Święty! Pozwól, że i my oddamy chwałę Panu w koncercie dedykowanym Tobie – zakrzyknęli i zabrali się do dzieła. I to jak!

“Nasze małe oratorium dla Ciebie Ojcze Święty” obejrzało w dwóch turach, przy wypełnionej po brzegi sali Oratorium Św. Kingi, w sumie ponad pół tysiąca widzów.

Program składał się z dwóch części. Początkowo oratorium miało formę sentymentalnych wspomnień, recytacji, nawiązywało do nauczania Jana Pawła II. Potem jednak nastąpiła zmiana konwencji i zgodnie z nauką wspomnianego na wstępie Św. Augustyna, powołując się też na wskazówki św. Pawła, który zachęcał do chwalenia Boga śpiewem, uczniowie rozpoczęli najzwyklejszy koncert.

- Weź do ręki swą gitarę / Wydaj z siebie dźwięków parę / Proste chwyty, proste słowa / Proste Bogu się podoba - już pierwsze wersy “Pioseneczki”, w oryginale śpiewanej przez Magdę Anioł, wprowadziły radosny nastrój. A to był dopiero początek, bo za chwilę w oratorium rozbrzmiały reagge i rock. Całość zakończyło wykonanie “Barki”, którą na bis śpiewano już razem z publicznością.

Pomijając fakt oryginalnego uczczenia rocznicy pogrzebu papieża i wyrażania przez muzykę ogromnego ładunku uczuć jakie związane były i są z jego osobą, należy podkreślić niezwykle wysoki poziom jaki zaprezentowali młodzi muzycy i wokalistki. Nieprzypadkowo zresztą doradza się im zgłoszenie do bocheńskiego przeglądu Młode Talenty 2006, który już niebawem odbędzie się w Bochni.

Muzyczne oratorium oglądała nie tylko młodzież, bo na widowni znalazły się też osoby starsze. Nie przeszkadzała im głośna muzyka. - To było piękne. Wcale ta dzisiejsza młodzież nie jest taka zła! - można było usłyszeć.

W montażu słowno – muzycznym “Nasze małe Oratorium dla Ciebie Ojcze Święty” wystąpili Tomasz Świętek, Grzegorz Lalik, Krzysztof Kania, Michał Jarotek, Marcin Pikul, Michał Ślusarz, Kamil Sączawa (recytatorzy), Justyna Sumara, Karolina Ceglarek, Agnieszka Struzik, Anna Świątek (śpiew), Paweł Brydniak (klawisze, pekrusja), Michał Gąsiorowski (gitara akustyzna i elektryczna – I LO), Paweł Borowiecki (śpiew, gitara basowa – ZS Nr 1), Kamil Grabarz (gitara elektryczna), a prowadzeniem zajęli się Paulina Kołodziej i Maciej Makuch.

Nad całością czuwały panie: Lucyna Korta, Agnieszka Różyńska i Anna Wojs.

Categories: Aktualności

Comments are closed.