Lekcje Czytania z Tischnerem w Krakowie

  • By admin
  • 22 marca, 2011
  • Komentowanie nie jest możliwe

W dniu 16.03.2011 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wykładzie dr Michała Bardela, wykładowcy Wyższej Szkoły Europejskiej oraz Collegium Civitas pt. ,,Ludzie z kryjówek. Człowiek w kryjówce”.

Tematem spotkania stał się głośny esej Księdza Profesora Józefa Tischnera ,,Ludzie z kryjówek”. Tekst napisany został przez Księdza Tischnera w związku z ukazaniem się  w 1977 książki profesora Antoniego Kępińskiego pt. ,,Psychomachie”. Autor cenionej książki pt. ,,Melancholia”  był lekarzem – psychiatrą, znanym terapeutą, myślicielem, wielkim przyjacielem Księdza Tischnera. Tekst Tischnera zdaje się być dialogiem z książką Kępińskiego. Kluczem do odczytania tekstu Księdza Tischnera zdają się być dwie metafory określające kondycję człowieka  tzw. ,,Człowieka z kryjówki” i  ,,Pielgrzyma”.  Ethos Pielgrzyma jest jednak – co Tischner jasno podkreśla – ethosem nadziei: ,,Między doświadczeniem nadziei a doświadczeniem przestrzeni życia człowieka zachodzą głębokie powiązania. Ten, kto ma rzetelną nadzieję, widzi przed sobą przestrzeń otwartą, poprzecinaną drogami, zapraszającą do ruchu. Zapewne dlatego symbolem człowieka przenikniętego nadzieją stał się obraz Pielgrzyma”. Pielgrzymem jest więc ten zdaniem Księdza Tischnera, kto dzięki nadziei czyni właściwy użytek z przestrzeni. A zatem przede wszystkim  – pisze Tischner – podąża on ku jakiejś przyszłości, w której nadzieja umieściła jego cel. Bo – jak pisze Tischner – wszystko co najważniejsze zależy od nadziei.

W dyskusji nad znanym tekstem Księdza Tischnera wzięła udział młodzież. Pojawiły się pytania, o to jak czytać poprzez te metafory postać biblijnego Hioba czy Abrahama, ojca Izaaka. Czy większy był ich lęk czy nadzieja ? Czy byli ,,ludźmi z kryjówek” czy też pielgrzymami…? Spotkanie było jednym z cyklu wykładów zorganizowanym przez ,,Tygodnik Powszechny” i Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk działające pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. W spotkaniu nasza szkołę reprezentowali uczniowie klas: I Tec, I TEa, I Teb oraz III TEb: Katarzyna Fitrzyk, Wioletta Dzięgiel, Krystyna Gunia, Monika Turek, Monika Kiełkowska, Monika Szczurek, Anna Buczek, Wioletta Kamyczek, Andżelika Łach, Piotr Łukasik.

 

Categories: Aktualności

Comments are closed.