Czytania z Tischnerem

  • By admin
  • 21 maja, 2011
  • Komentowanie nie jest możliwe

W środę 18 maja młodzież naszej szkoły uczestniczyła w ostatnim już wykładzie z cyklu ,,Lekcje Czytania z Tischnerem”. Spotkania te odbywały się w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie z udziałem krakowskich filozofów. Zamykające cały cykl spotkanie pt. ,,Targowisko. Pytania do Tischnera” poprowadził red. Wojciech Bonowicz – wydawca dzieł Księdza Tischnera, autor doskonałej biografii Tischnera.

Tekst Tischnera pt. ,,Targowisko” jest zarejestrowaną pogadanką radiową z lat 90- tych u progu nowej rzeczywistości politycznej po 1989 roku. Tischner posługuje się metaforą ,,targowiska”, żeby określić nowe problemy, które przychodzą wraz z odzyskaną wolnością. Nie wiemy, co jest tutaj rzetelną prawdą. W nowej rzeczywistości panuje powszechny hałas, sprzedaż, sprzedawcy krzyczą, że jest dobre… Ale co jest rzetelną prawdą – nie wiemy. Dalej w bardzo pięknym opisie Tischner pokazuje uleganie tak pojętemu przez Tischnera  w społeczeństwie ,,złu” jako przemoc – człowiek  zdaniem Tischnera ma jednak świadomość tego, że powinien się zatrzymać. Łudzony rozmaitymi iluzjami wchodzi jednak w przemoc targowiska. Tischner mówi również o zbawieniu od ,,zła” , ta wolność przychodzi do nas przez innego, co powoduje że człowiek wydobywa się z kręgu cierpienia. Na wszelkie nasze polskie biedy, nasze polskie problemy zbawienna jest wartość prawdy. Prawdą chrześcijaństwa jest człowiek na którym można polegać. Wolność przychodzi do nas z drugim człowiekiem. Wykład Wojciecha Bonowicza został zilustrowany filmową gawędą o Sokratesie i jego żonie Ksantypie z ,,Historii filozofii po góralsku” w reżyserii Artura Więcka – Barona. Dla zainteresowanych Tischnerem red. Wojciech Bonowicz zalecił również niezbędną, ciekawą bibliografię, zbiory esejów i szkiców filozoficznych autora, ale także pozycje o samym autorze – interesujące wywiady i opracowania. Spotkanie to zakończył miły akcent- czytelnicy książek o Tischnerze mogli poprosić o podpisanie książek autora – pomysłodawcy spotkań – red. Wojciecha Bonowicza.

W spotkaniu uczestniczyły uczennice naszej szkoły: Katarzyna Fitrzyk (III TEb), Andżelika Łach (I TEa), Paulina Oleksy, Ewelina Stachowicz, Katarzyna Kluza ( I TEe).

   

Categories: Aktualności

Comments are closed.